iFixit: Konstrukcja nowego laptopa MacBook Pro z panelem Touch Bar nie pozwala na przeprowadzanie skutecznych napraw.

Specjaliści z iFixit przeprowadzili dokładną procedurę oględzin nowego laptopa MacBook Pro z panelem Touch Bar, którego sprzedaż rozpoczęła się w tym tygodniu.

1
W rękach pracowników iFixit znalazła się 13,3-calowa wersja Macbook’a Pro o rozdzielczości 2560 × 1600 pikseli z 227 ppi. Laptop bazuje na 2-rdzeniowym procesorze Intel Core z generacji Skylake o częstotliwości 2,9 Ghz i wyposażony został w 8 GB pamięci RAM LPDDR3 (z możliwością rozszerzenia do 16 GB) oraz dysk SSD o pojemności 256 GB. Zawiera również panel dotykowy Touch Bar z wbudowanym skanerem linii papilarnych Touch ID i porty USB-C (obsługiwane przez interfejs Thunderbolt 3).

2
Wracając do tematu, szczegółowa, serwisowa sekcja laptopa wykazała, że w tym modelu jest używana pamięć NAND flash firmy SanDisk. Mikroprocesory pamięci RAM LPDDR3 wyprodukowany przez firmę Samsung. Ponadto, zastosowano takie elementy, jak Thunderbolt Intel JHL6540, Wi-Fi-moduł Murata 339S00056, a także kodek audio Cirrus Logic CS42L83A.

3
W trakcie demontażu okazało się, że kratki głośników po bokach klawiatury laptopa są wyłącznie dekoracyjne. Same głośniki są umieszczone w dolnej części obudowy, a przewodzenie dźwięku zapewniają otwory wentylacyjne.

4
W przypadku awarii panelu Touch Bar, nie łudźmy się, że łatwo go wymienimy na nowy, jest to praktycznie niemożliwe, twierdzą eksperci z iFixit. Specjaliści przypadkowo uszkodzili ten element, gdy rozbierali urządzenie.

6
Serwisanci podkreślili, że skaner odcisków palców Touch ID jest połączony z przyciskiem włączania MacBook’a Pro, a przy tym działa w połączeniu z układem Apple T1, znajdującym się na płycie głównej. W ten sposób wymiana klawisza wyłączenia w przypadku awarii łączy się z wymianą całej płyty głównej.
W konsekwencji możliwości konserwacyjne nowego laptopa Apple’a MacBook’a Pro oceniona została na zaledwie 1 punkt z 10 możliwych. Innymi słowy, naprawie ten komputer przenośny po prostu nie podlega. Jedynym plusem konstrukcji jest możliwość demontażu gładzika bez konieczności wyjmowania baterii.

7
Niestety dostęp do wnętrza laptopa jest znacznie utrudniony z powodu stosowania przez producenta stałych elementów złącznych. Bateria jest bardzo mocno powiązana z korpusem za pomocą klejącej substancji, co znacznie utrudnia jej wymianę. Mikroprocesory SSD i pamięci RAM są przylutowane na stałe do płyty głównej, co wyklucza możliwość ich rozbudowy.

Biorąc wszystkie te aspekty pod uwagę, warto poważnie przemyśleć ewentualny zakup nowego modelu MacBook’a Pro, może i oferuje ciekawą konfigurację i rozwiązania, ale za 2 lata, kiedy okaże się, że wymaga ingerencji serwisu, będziemy zmuszeni wymieniać go na kolejny nowy model. Apple przestaje traktować fair swoich klientów, szczególnie tych najwierniejszych, a tworzenie jednorazówek nie jest czymś, czym ta firma powinna się szczycić.

10

Dołącz do nas na Facebook’u, aby być na bieżąco ze wszystkimi nowościami ze świata Apple’a oraz móc podzielić się z nami swoją opinią w komentarzu!

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Wszystkie znajdujące się w treści strony znaki towarowe i nazwy firm, zostały użyte jedynie w celu informacyjnym i są wyłączną własnością prawowitych właścicieli. Nazwy towarowe Apple, iPhone, iPod, iPad, MacBook, Mac, MacBook Pro, Mac mini, Mac Pro, MacBook Air , Apple Watch są własnością Apple Inc.
 
©[current-year] MacWorks Warszawski serwis Apple