Apple zaprzeczyło pogłoskom mówiącym o odejściu dyrektora ds. projektowania Jonathana Ive’a.

jony ive

Po niedawnej publikacji autora bloga „Daring Fireball” Johna Grubera krążą plotki o zbliżającej się emeryturze dyrektora ds. projektowania Apple Jonathana Ive’a. Według informacji renomowanego dziennikarza, główny projektant firmy już nie bierze bezpośredniego udziału w tworzeniu urządzeń firmy. Rzekomo Ive odszedł na drugi plan i przestał projektować iPhone’y i MacBooki, powierzając tę pracę innym pracownikom.
Pogłoski o tym, że Jonathan Ive przestał zajmować się projektowaniem sprzętu i może w ogóle odejść z Apple’a, pojawiły się w zeszłym tygodniu, kiedy to firma wypuściła na rynek książkę „Designed by Apple in California”. Album, do którego Ive napisał wstęp, opowiada o 20-letniej historii firmy Apple i jej ścieżce rozwoju designerskiego w 450 zdjęciach: od iMac’a z 1998 roku do Apple Pencil z 2015 roku. Wielu przyjęło ten zbiór zdjęć jako portfolio, którym Ive podsumował swoją pracę w Apple.

Dziś Gruber opublikował kolejny artykuł, w którym wyjaśnił swoje niedawne oświadczenie. Według jego słów, „nikt nie twierdził, że Ive przestał pracować nad projektowaniem produktów Apple”, były to tylko przypuszczenia. Z Gruberem skontaktował przedstawiciel firmy, który zdementował tę informację – „Ive tak, jak wcześniej aktywnie uczestniczy w życiu Apple.” – stwierdził.

„Pragnę zauważyć, że wiarygodne źródła w Apple poinformowały, że informacja ta jest daleka od prawdy. Chociaż Ive w ostatnim czasie naprawdę zaczął więcej uwagi poświęcać architektonicznym projektom (nowy kampus i wnętrza sklepów), każdy aspekt nowego produktu pozostaje pod jego kontrolą. Stanowisko głównego dyrektora ds. projektowania dokładnie odzwierciedla kierunek jego działalności.

Kiedy zobaczyłem nagłówki o tym, że „Gruber mówi o szybkim odejściu Ive’a”, byłem w szoku. Jakbym został uderzony w brzuch, bo to nie jest to, o czym mówiłem. Zdałem sobie sprawę, jak ważne jest, aby uważniej dobierać swoje słowa. Ale może warto było… teraz już na pewno wiadomo, że Jonathan Ive, jak nigdy wcześniej, uczestniczy w projektowaniu nowych produktów Apple’a” – napisał Gruber.

Jonathan Ive pracuje w Apple od 1992 roku. Uważa się, że Ive opracował projekty wielu produktów firmy, w tym komputery iMac, laptopy MacBook, a także smartfony iPhone.
Wcześniej Ive pełnił funkcję starszego wiceprezesa ds. wzornictwa przemysłowego Apple, ale w maju 2015 roku został awansowany na głównego dyrektora. W firmie wtedy uważano, że Ive będzie w stanie odejść od rutyny organizacyjnej, a bardziej przyziemnymi sprawami zajmie się wice-przewodniczącymi firmy Richard Howard (odpowiedzialny za wzornictwo przemysłowe) i Alan Daj (główny projektant od interfejsów). Jeszcze wtedy były pogłoski o tym, że Ive nominalnie będzie uczestniczyć w rozwoju iPhone’a i MacBook’a, a Howarda i Alana zacznie się traktować jako jego następców.

Dołącz do nas na Facebook’u aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami ze świata Apple’a oraz móc podzielić się z nami swoją opinią w komentarzu!

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Wszystkie znajdujące się w treści strony znaki towarowe i nazwy firm, zostały użyte jedynie w celu informacyjnym i są wyłączną własnością prawowitych właścicieli. Nazwy towarowe Apple, iPhone, iPod, iPad, MacBook, Mac, MacBook Pro, Mac mini, Mac Pro, MacBook Air , Apple Watch są własnością Apple Inc.
 
©[current-year] MacWorks Warszawski serwis Apple