Przestępcy masowo kradną konta Apple ID za pomocą SMSów!

hacker

Specjaliści ds. bezpieczeństwa cyfrowego ESET odnotowali masowy atak, mający na celu kradzież danych do logowania właścicieli urządzeń od Apple.

Oszuści rozsyłają SMSy w imieniu firmy Apple. W wiadomościach informują o tym, że ważność konta Apple ID wygasa, albo że konto tymczasowo zostało zablokowane ze względów bezpieczeństwa. Używany jest również tekst o znalezieniu zgubionego iPhone’a. Użytkownicy klikają w dołączony do tekstu link i wpisują swój login oraz hasło do Apple ID, aby odzyskać dostęp do konta.

Tekst wiadomości przypomina oficjalny, więc nieostrożny użytkownik może uwierzyć we wszystko co jest w niej zawarte. Fałszywa strona do wprowadzania Apple ID wygląda identycznie, jak oficjalna, więc należy być bardzo na to wyczulonym, gdyż na niektórych stronach phishingowych ofiary nie tylko muszą się zalogować, ale również wprowadzić inne dane osobowe, w tym dane karty bankowej, co może doprowadzić do wyczyszczenia konta.

Jeśli użytkownik popełni ten błąd i wprowadzi swój identyfikator Apple ID oraz hasło, może zostać przekierowany na prawdziwą stronę serwisu. W ten sposób możemy pomyśleć, że pomyliliśmy się podczas wpisywania i pomyślnie zalogujemy się przy drugiej próbie. Większość użytkowników będzie pewna, że przeszła proces odzyskiwania konta pomyślnie i nie będzie od nich nic więcej wymagane.

Początkowo specjaliści odkryli phishingowe strony internetowe w języku angielskim, ale dziś oszuści dostosowują treści dla różnych odbiorców z wielu krajów.

Eksperci radzą odbiorcom phishingowych wiadomości SMS, aby zignorować takie komunikaty i nie odpowiadać cyberprzestępcom. W miarę możliwości warto zgłosić spam operatorowi sieci komórkowej. W celu ochrony kont, w tym Apple ID, zaleca się włączyć dwuetapową autoryzację.

Dołącz do nas na Facebook’u, aby być na bieżąco ze wszystkim nowościami ze świata Apple’a i móc podzielić się z nami swoją opinią w komentarzu!

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Wszystkie znajdujące się w treści strony znaki towarowe i nazwy firm, zostały użyte jedynie w celu informacyjnym i są wyłączną własnością prawowitych właścicieli. Nazwy towarowe Apple, iPhone, iPod, iPad, MacBook, Mac, MacBook Pro, Mac mini, Mac Pro, MacBook Air , Apple Watch są własnością Apple Inc.
 
©[current-year] MacWorks Warszawski serwis Apple