Ostatnio użytkownicy smartfonów robią zdjęcia i kręcą więcej filmów, niż kiedykolwiek wcześniej, a wyniki sprzedaży klasycznych aparatów spadły do minimum. Na pierwszy rzut oka, robienie zdjęć za pomocą smartfona jest bardzo proste, ale aby najzwyklejsze zdjęcia jedzenia, nieba, czy drzewa stały się czymś wyjątkowym, warto skorzystać z podanych poniżej dziesięciu wskazówek na idealne zdjęcie.
1. Przetrzyj soczewkę aparatu z kurzu, przyklejonych zanieczyszczeń z kieszeni, i śladów palców. Niesamowite jest to, jak ludzie rzadko to robią, biorąc pod uwagę, że zdjęcia wykonane przy brudnej soczewce są zwyczajnie rozmyte.
2. Zawsze pamiętaj o złapaniu odpowiedniej ostrości, dotykając palcem na ekranie najważniejszy element zdjęcia, jego główną część, jak np. doniczka, albo twarz. Wtedy aparat na pewno zrozumie poprawnie Twoje intencje i uwzględni to nie tylko przy wyostrzeniu tego fragmentu, ale również przy konfiguracji oświetlenia.
3. Pobaw się czasem ekspozycją i oddziel główny obiekt od reszty rozmywając tło. iPhone 7 Plus pozwala zrobić to, za pomocą standardowych środków. Jeśli napotkasz przy tym jakieś trudności, pomogą w tym aplikacje takie, jak FabFocus lub Tadaa SLR. Dzięki nim można osiągnąć taki efekt, jak przy zdjęciu z prawdziwej lustrzanki. Zaawansowaną konfigurację ustawień fotografowania daje nam, również, aplikacja ProCamera 9.
4. Jeśli kolory, jasność i kontrast zdjęć wykonanych smartfonem sprawiają, że wydaje się ono „płaskie”, to można to poprawić ustawieniami znajdujących się w odpowiednich aplikacjach. Dokładniej mówiąc, wystarczy nam Snapseed, albo Photoshop Express.
5. Blokowanie kolorów. Za pomocą aplikacji Touch Color można, tworząc czarno-białe zdjęcie, zostawić jeden obiekt w całości w kolorze. Pozwala to podkreślić najważniejsze elementy i uzyskać niepowtarzalny efekt.
6. Nie należy używać zoomu cyfrowego. Jeśli przybliżyć aparat na jakiś konkretny obiekt nie wykonuj zdjęcia z dużej odległości i nie korzystaj z zoomu, po prostu zmień swoje położenie i podejdź do niego bliżej lub zwiększ interesującą cię część obrazu przy obróbce zdjęć. Taki zabieg pozwoli na osiągnięcie dużo wyższej jakości. Na iPhone 7 Plus dostępny jest dwukrotny zoom optyczny, ale nie radzimy z niego korzystać.
7. Użyj dodatkowego obiektywu. W Sieci można zamówić mocowany do iPhone’a, zewnętrzny obiektyw, począwszy od tzw. rybiego oka, aż do szerokokątnego.
8. Eksperymentuj z cyfrowymi filtrami. Na Instagramie istnieje wiele filtrów i, na przykład, aplikacja Pho.to ułatwia fotografowanie ludzi i automatycznie przetwarza fotkę tak, że otrzymujemy znacznie bardziej interesujący efekt końcowy i dla tego nie musisz kończyć żadnych kursów z obróbki zdjęć. Natomiast aplikacja Foodie pozwala, dzięki filtrom, otrzymywać bardzo apetyczne zdjęcia jedzenia.
9. W odniesieniu do smartfonów działają również najbardziej podstawowe zasady kompozycji, jak zasada trójpodziału. Musimy wyobrazić sobie, że mamy podzielić ekran na trzy części w pionie i w poziomie, jak pole do gry w kółko i krzyżyk, potem umieść fotografowany obiekt w jednym z punktów przecięcia swoich wyimaginowanych linii. Zdjęcie będzie o wiele bardziej interesujące i bardziej dynamiczne, niż zwykłe zdjęcie przedmiotu umieszczonego na środku ekranu. Jeśli na zdjęciu jest obecny horyzont, to też lepiej nie ustawiać głównej części na środku ekranu. Kamera iPhone’a posiada tryb pomocniczy, w którym podczas fotografowania ekran sam dzieli się na trzy.
10. Jeśli chcesz uzyskać artystyczne zdjęcie, na którym dana osoba lub przedmiot są bardzo ważne, wybierz neutralne tło lub tło, na którym znajduje się bardzo mało szczegółów. Do tego świetnie nadaje się bezchmurne niebo, powierzchnia wody, pole lub ściana domu. Zazwyczaj fotki robione telefonem komórkowym są robione z poziomu oczu człowieka. Jeśli chcesz zmienić wysokość lub kąt fotografowania, zdjęcie stanie się bardziej interesujące.
Dołącz do nas na Facebook’u, aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami ze świata Apple’a oraz móc dzielić się z nami swoimi bezcennymi opiniami w komentarzach!