Policja nie może złamać zabezpieczeń w iPhone’ach, na których przechowywane są ważne dowody przestępstw.

W biurze prokuratora okręgowego na Manhattanie znajduje się ponad czterysta smartfonów Apple’a. Policja nie jest w stanie niczego udowodnić wielu przestępcom, z tego względu, że nie może uzyskać dostępu do zaszyfrowanych informacji przechowywanych na urządzeniach z systemem iOS 8 i nowszych. Poinformowali o tym przedstawiciele policji i prokuratury w USA.

mcgregor-police-officer-main-1024x490
Prokurator w Nowym Jorku, w dzielnicy Manhattan powiedział, że w laboratoriach kryminalistycznych przechowywane są, aż 423 iPhone’y, do których władze nie są w stanie uzyskać dostępu, ponieważ zapisane na nich informacje są zaszyfrowane. Wśród nich znajduje się 166 smartfonów iPhone 6, 66 modeli iPhone’a 6 Plus, 63 iPhone’y 6S oraz 51 iPhonów 5S. Dla firmy Apple szyfrowanie jest standardową praktyką; jeśli wielokrotnie wpiszesz nieprawidłowo swoje hasło, wszystkie informacje są natychmiast usuwane.

Policja przekazała nam, jakie sprawy nie mogą skończyć się oskarżeniem z powodu szyfrowania iPhonów. Największą liczbę urządzeń (36%) stanowią te, które zostały skonfiskowane w sprawach związanych z przestępstwami elektronicznymi i/lub kradzieży danych osobowych, 24% sprzętu związanych jest z dochodzeniami w sprawie przestępstw odnoszących się do nielegalnego obrotu narkotykami. Cała reszta wiąże się z morderstwami, przemocą, przestępstwami na tle seksualnym itp.
Zdaniem policji, która także używa iPhonów, przestępcy doskonale zdają sobie sprawę, z tych zabezpieczeń i jest im bardzo na rękę używać i przechowywać dane w postaci zaszyfrowanej w tych smartfonach. Stróże prawa poinformowali, że słyszeli nawet, jak jeden z więźniów nazwał tę politykę Apple’a „jeszcze jednym darem bożym”.
Dyskusja na temat dopuszczalności stosowania w iPhone’ach tak zaawansowanych systemów ochrony informacji rozgorzała w Stanach Zjednoczonych na początku roku, po tym, jak sąd nakazał Apple pomóc FBI włamać się do smartfona iPhone 5C, należącego do jednego z zamachowców odpowiedzialnego za atak w Kalifornii.

Wtedy szef firmy Tim Cook powiedział, że zamierza kwestionować nakaz FBI. Jego zdaniem, wniosek rządu zagraża bezpieczeństwu klientów Apple’a. Cook podkreślił, że inżynierowie firmy już i tak dostarczają FBI informacje potrzebne do śledztw w sprawie zamachów terrorystycznych. Dodał, że firma nie zamierza wysyłać do organów ścigania oprogramowania, które pozwala otwierać iPhone’y.

Były pracownik służb specjalnych USA Edward Snowden, który w swoim czasie donosił o zakrojonej na szeroką skalę inwigilacji ze strony NSA, jest przekonany, że celem władz amerykańskich nie jest, włamanie się do jednego iPhone’a, a uzyskanie dostępu do programów deszyfrujących te urządzenia, aby uzyskać pełny dostęp do wszystkich gadżetów marki Apple.

Dołącz do nas na Facebook’u, aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami ze świata Apple i móc podzielić się z nami swoją opinią w komentarzu!

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Wszystkie znajdujące się w treści strony znaki towarowe i nazwy firm, zostały użyte jedynie w celu informacyjnym i są wyłączną własnością prawowitych właścicieli. Nazwy towarowe Apple, iPhone, iPod, iPad, MacBook, Mac, MacBook Pro, Mac mini, Mac Pro, MacBook Air , Apple Watch są własnością Apple Inc.
 
©[current-year] MacWorks Warszawski serwis Apple