Poziom promieniowania, jakim emanuje iPhone 7, jest pięć razy wyższy, niż Samsunga Galaxy S7 Edge!

sar

W urządzeniach mobilnych, oprócz częstotliwości procesora, ilości pamięci RAM i rozdzielczości wyświetlacza, jest jeszcze jeden ważny wskaźnik — poziom promieniowania. Zazwyczaj na stronie specyfikacji producenci wprowadzają wartość SAR, czyli „poziom promieniowania określający energię pola elektromagnetycznego, wyróżniający się w tkankach ciała człowieka w ciągu jednej sekundy”.
Jakiś czas po premierze iPhone’a 7 odbyły się dziesiątki benchamarków i testów, w których smartfon Apple’a był porównywany z pełniącymi przodującą rolę urządzeniami mobilnym na systemie Android. Sprawdzano sprzętowe możliwości i wytrzymałość konstrukcji, ale porównanie najlepszych słuchawek Apple’a z konkurencją spotykamy w sieci po raz pierwszy.

Francuskie wydanie PhonAndroid opublikowała wyniki nowego badania, związanego z promieniowaniem urządzeń mobilnych. Eksperci twierdzą, że poziom SAR dla telefonu iPhone 7 i iPhone 7 Plus pięciokrotnie przewyższa Samsunga Galaxy S7 edge. Według gazety, wskaźnik emisji dla topowych słuchawek Samsunga wynosi 0,264 W/kg, a dla smartfonów Apple – 1,38 i 1,24 W/kg, więc różnica jest ogromna.

Samsung Galaxy S7 Edge stał się liderem rankingu. Drugie miejsce przypadło telefonowi Asus ZenFone 3 z wynikiem 0,278 W/kg. Trzecie i czwarte miejsca zajęły Galaxy A5 i Moto Z, które wykazały SAR na poziomie odpowiednio 0,29 W/kg i 0,304 W/kg. Najgorsze wskaźniki w rankingu wykazały Huawei Honor 8 i Huawei P9 z wynikiem 1,5 W/kg i 1,43 W/kg.
O wpływie promieniowania elektromagnetycznego toczy się wiele sporów. Niektórzy próbują udowodnić, że to może czynić spore szkody dla zdrowia człowieka. Inni zaś twierdzą, że promieniowanie smartfonów, nie przekracza pewnych norm i jest praktycznie nieszkodliwe dla organizmu człowieka.

Komu uwierzyć i zaufać, co wydaje się bardziej prawdopodobne, a co mniej? Tego nie wiemy, dlatego decyzja zawsze należy do klientów, choć jak wiemy, większość z nich w żaden sposób nie przywiązuje wagi do tego wskaźnika i nie zastanawia się nad ewentualnymi negatywnymi skutkami długiego używania telefonu. Dla Federalnej komisji łączności USA (FCC) i innych krajów przyjęte regulacje dopuszczają normę SAR równą 1,6 W/kg w przeliczeniu na 1 g tkanki ciała. W krajach Unii Europejskiej dopuszczalna norma SAR wynosi 2 W/kg na 10 g tkanki.

Dołącz do nas na Facebook’u, aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami ze świata Apple’a oraz móc podzielić się z nami swoją opinią w komentarzu!

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Wszystkie znajdujące się w treści strony znaki towarowe i nazwy firm, zostały użyte jedynie w celu informacyjnym i są wyłączną własnością prawowitych właścicieli. Nazwy towarowe Apple, iPhone, iPod, iPad, MacBook, Mac, MacBook Pro, Mac mini, Mac Pro, MacBook Air , Apple Watch są własnością Apple Inc.
 
©[current-year] MacWorks Warszawski serwis Apple