Serwis MacWorks nadal odpowiada na najczęściej zadawane pytania związane z naprawą sprzętu Apple. Dzisiejszy artykuł poświęcony jest zagadnieniom związanym z naprawą iPad’a. Głównym problemem naszych klientów, związanych z uszkodzeniami tabletów Apple’a jest rozbite szkło (ekran dotykowy). Jak zabezpieczyć się przed rozbiciem wyświetlacza i co zrobić przed udaniem się do serwisu? Jeśli masz rozbity wyświetlacz w iPadzie, Twoje dalsze działania niczym nie różnią się od podobnej sytuacji, jak w przypadku iPhone’a.
Jeśli na urządzeniu nie jest założona folia ochronna, polecam zakleić pękniętą część szkła przezroczystą taśmą lub spróbować delikatnie usunąć wszystkie wystające części, a następnie nakleić folię. To pomoże ochronić Twoje palce przed przecięciami, a także umożliwi pracę na tablecie, jeśli jest to konieczne. Ale musisz zrozumieć, że to tymczasowe rozwiązanie, w każdym przypadku należy zwrócić się do serwisu, nie czekając, aż ekran dotykowy zacznie działać poprawnie lub kompletnie przestanie działać. Ile czasu zajmuje wymiana szyby iPad? Aby wymienić szybę na iPad 2/3/4, Air 1, Mini 1,2,3,4 nasi doświadczeni specjaliści potrzebują średnio około dwóch godzin. Najpierw delikatnie usuwa rozbite szkło, unikając uszkodzenia konfiguracji przycisków, a następnie jest usuwana fabryczna warstwa taśmy dwustronnej, następnie zastępujemy ją umieszczając na całym obwodzie nową warstwę, łączymy ekran dotykowy i już wtedy możemy umieścić nową szybę. W iPad Air 2 i iPad Mini 4 wyświetlaczem jest osobny moduł, który składa się z matrycy, ekranu dotykowego i szkła ochronnego, dlatego cena jest wyższa, niż cena naprawy iPadów poprzednich generacji, ponieważ w rzeczywistości zmieniasz nie tylko szkło z ekranem dotykowym, ale i wyświetlacz.
W przypadku upadku i uderzenia lub innych okoliczności, w których szkło może pęknąć, a także sam wyświetlacz, konieczna jest wymiana matrycy, koszt naprawy przy tym zwiększy się co najmniej dwukrotnie. Przed udaniem się do serwisu, możesz spróbować ocenić wielkość szkód, zwróć przy tym uwagę na zniekształcenia obrazu, czarne obszary, ostrość i jasność wyświetlanego obrazu, jeśli coś z powyższych wygląda niepokojąco, to prawdopodobnie konieczna jest wymiana matrycy. Jednak o tym zawsze zadecyduje i poinformuje Cię fachowiec, po dokonaniu dokładnych oględzin. Przy upadku zostały pogięte rogi obudowy i nie pasują one do nowego szkła. Wszystko jest bardzo proste – przyjdź do nas, a my wyprostujemy rogi specjalnym urządzeniem G-tool, o którym już mówiliśmy wcześniej, a następnie umieścimy Twoje stare szkło (jeśli nie stłukło się przy upadku) na nową taśmę lub wymieniamy je na nowe. Czym grozi używanie iPada z pogiętymi rogami i odklejającym się wyświetlaczem od ramki obudowy? W miejscu uszkodzenia mogą dostać się krople wody i zaszkodzić całemu ekranowi, jak i wszystkim podzespołom wewnątrz iPad’a. Przy dużym zakurzeniu drobiny dostaną się pod szkło na wyświetlaczu i zostaną plamy, których, niestety, nie da się pozbyć w trakcie naprawy, i jedynym wyjściem będzie wymiana matrycy. Czy można ładować iPad ładowarką iPhone ’ a? Nie szkodzi, to urządzeniu? Oczywiście, że można, najważniejsze jest, aby kabel i blok były oryginalne. Różnica jest tylko w szybkości ładowania, tak jak native speaker adapter do iPada daje 2A, a dla iPhone ’ a – tylko 1A, szybkość ładowania spadnie mniej więcej dwukrotnie. Warto również pamiętać, że mocno rozładowany iPad po prostu nie włączy się podczas korzystania z zasilacza od iPhone’a. Dlaczego może nie działać poprawnie ekran dotykowy? Czy może to być związane z obudową? Jeśli już zmieniliśmy ekran dotykowy, problem może wynikać z niskiej jakości części zamiennej.
iPad 1,2,3,4 są bardzo wrażliwe na uszkodzenia korpusu, a w przypadku dostania się wody do wnętrza urządzenia może mieć ona negatywny wpływ na pracę warstwy dotykowej. Jednak nie zawsze przyczyną nieprawidłowej pracy jest szkło dotykowe, czasem winowajcą staje się płyta główna, a dokładniej układ dotykowy mieszczący się na niej. Jeśli chodzi o ten rodzaj usterki, to naprawa będzie kosztowała nie mało, gdyż w tej sytuacji potrzebne będzie lutowanie na płycie głównej, a to, jak wiadomo, jedne z najtrudniejszych prac w warsztacie. iPad nie ładuje się, nie działają przyciski zwiększania i zmniejszania głośności lub nie działa przycisk Power, albo Home – jakie mogą być przyczyny? Zazwyczaj, iPad przestaje się ładować z powodu uszkodzenia złącza, a w konsekwencji nieprawidłowego rozpoznawania kabla do ładowania. Głównymi przyczynami są zbyt duża ilość kurzu w złączu i niechlujny montaż iPada przy gnieździe ładowania. W pierwszym przypadku pomoże kompleksowe czyszczenie złącza, można to zrobić samodzielnie, np. wykałaczką, ale lepiej udać się do naszego serwisu MacWorks, gdzie technik zrobi to profesjonalnie pod mikroskopem, a jeśli to nie pomoże, naprawić problem będzie można tylko przez wymianę gniazda ładowania. Wszystkie problemy z niedziałającymi przyciskami, wynikają z zastosawnej konfiguracji, każdy element ma swoją określoną żywotność i z upływem określonego czasu po prostu się psuje. Źle na niego wpływa duża ilość kliknięć, ich siła, nachylenie (przecież każdy przycisk ma minimalny luz), a także, oczywiście, jest możliwe przedostanie się wody w szczelinę między obudową i przyciskami. Jak chronić swój iPad i uniknąć jego uszkodzenia? Naszym klientom oferujemy duży wybór pokrowców, które zamykają przednią i tylną część tabletu. Pokrowiec, który chroni obie strony, chroni obudowę przed zarysowaniami i wyświetlacz od porysowań i częściowo od pęknięć. Możliwy jest również montaż ochronnych szyb o twardości 9Н, a także o różnej grubości 0,25 mm 0,33 mm i 0,5 mm. Na dziś to wszystko, zaglądajcie na naszą stronę macworks.pl!