iOS 14. Zupełnie nowe oprogramowanie

iOS-14

iOS 14. Co to będzie?

Ogólna informacja. Już mamy Beta 4.

iOS 14 – domyślne aplikacje i powiadomienie o połączeniu

Zgodnie z oczekiwaniami Apple wprowadza możliwość zmiany domyślnej aplikacji w iOS 14 w przypadku klienta poczty e-mail i przeglądarki internetowej. Nareszcie pojawia się też minimalistyczne (klasyczne można by nawet rzec) powiadomienie w przypadku przychodzącego połączenia, gdy korzystamy z iPhone’a. To koniec z pełnoekranowym widokiem, którego nie mogłem znieść.

Nowa organizacja ekranów, biblioteka aplikacji

Biblioteka aplikacji gromadzi wszystkie aplikacje w jednym widoku, po którym o wiele łatwiej się nawiguje. Wszystkie aplikacje są automatycznie zorganizowane, a strony z niepotrzebnymi skrótami można schować.

app library ios14 ukrywanie ios 14

Widżety w iOS 14

Widżety w iOS 14 oparto na tym, co Apple wdrożyło na Apple Watchu. Na iPhonie będą pozwalać na wyświetlanie większej dawki informacji i to na to dowolnym z ekranów. Widżety mogą mieć różne rozmiary i mogą być udostępniane w dowolnym miejscu. Są aktualizowane w tle przez cały czas, więc pogoda, aktywność czy wiadomości są zawsze aktualne.

widżety-ios-14widżety-ios-14

Obraz w obrazie

Apple wprowadza obsługę funkcji obraz-w-obrazie, dzięki której można oglądać wideo przez cały czas, nawet podczas powrotu na ekran główny. Wideo można schować do boku i słuchać audio, by później przywrócić element z wideo z powrotem na wierzch.

obraz-w-obrazie-ios-14

Siri

Interfejs Siri nie zmieniał się do tej pory znacząco, a teraz większość komend będzie się kończyć wyświetleniem typowego powiadomienia zamiast pełnoekranowego wyglądu.

siri-ios-14

Siri pozwoli na wysyłanie wiadomości głosowych, czy tłumaczyć frazy z jednego języka na drugi – do tego posłuży nowa aplikacja Tłumacz, która będzie działać offline, by nasze rozmowy były zupełnie prywatne. Rozmowa będzie tłumaczona na bieżąco. W widoku poziomym zyskujemy nowe spojrzenie na rozmowę z wypowiedziami obok siebie.

tłumacz-ios-14-macworkstłumacz-ios-14-macworks

Wiadomości

Nowość w Wiadomościach (iMessage) to nowe funkcje w rozmowach, memoji i grupy. Wprowadzono opcję przypinania rozmów na szczycie listy. Pojawiają się też nowe memoji, a w grupach dodano opcję rozmów w wątkach oraz wspomnień. Wybrane wątki mogą być wyciszone (zamazane) jeśli nas nie interesują. Dla grup można też wybierać emoji lub grafiki główne.

wiadomosci-ios-14-macworks

wiadomosci-ios-14-macworks

wiadomosci-ios-14-macworks

AppClips

Wprowadzane są AppClip, które są niewielką częścią głównej aplikacji pozwalającej skorzystać z usługi. AppClips korzystają ze wszystkich możliwości typowych aplikacji, więc można w nich używać logowania i płacenia z Apple. Skróty do nich nie zaśmiecają telefonu. Są łatwe do znalezienia za pomocą skrótów w aplikacjach – linki czy kody QR, a także moduły NFC. Kod AppClip przygotowane przez Apple będą uruchamiać cząstki aplikacji, a więc tak – Apple przygotowało własną wersję kodu QR. AppClip używają natywnego SDK i nie mogą ważyć więcej niż 10 MB.

AppClips-ios-14-macworks

AppClips-ios-14-macworks

Wszystkie znajdujące się w treści strony znaki towarowe i nazwy firm, zostały użyte jedynie w celu informacyjnym i są wyłączną własnością prawowitych właścicieli. Nazwy towarowe Apple, iPhone, iPod, iPad, MacBook, Mac, MacBook Pro, Mac mini, Mac Pro, MacBook Air , Apple Watch są własnością Apple Inc.
 
©[current-year] MacWorks Warszawski serwis Apple